Një 9-vjeçar shpallet “mjeshtri më i ri i shahut”

Samuel Sevian është trajnuar nga mjeshtri ndërkombëtar, Andranik Matikozyan, i cili jeton në Los Anxhelos.

Një 9-vjeçar nga Kalifornia është shpallur mjeshtri i shahut më i vogël në historinë e SHBA-ve.

Picture


Djali i cili për disa sekonda pushtoi botën

Jamie e gjeti veten para kamerave televizive dhe per disa sekonda ai e pushtoi botën.

Fëmija i embel si veshur si Santa Claus  i kënaqi shumë njerëz të mbërthyer në aeroportin e Dublinit, ndërsa me rezimin e tij i qeshi shumë njerëz ne bote.

Picture


Njerezit me te pasur te botes se muzikes:

Rolling Stones $88 miljone
Jay-Z $83 miljone
Madonna $72 miljone
Bon Jovi $67 miljone
Elton John $53 miljone
Celine Dion $45 miljone
Tim McGraw $37 milojne
50 Cent $33 miljone
Sean (Diddy) Combs $23 miljone
Justin Timberlake $20 miljone
 

Paraja me e vlefshme ne bota:

Dinari kuvajtian eshte paraja me e cmueshme ne bote. Nje Dinar Kuvajtian shkembehej me 3.61 Dollar Amerikan ne Nenton 2007


Vendet qe kane fituar me shume Miss Universin:

Venezuela 5
India 5
Britania 4
Suedia 3
Xhamaika 3
Hollanda 3
SHBA 2
Afrika e Jugut 2
Islanda 2
Finlanda 2
Argjentina 2

Makina me e lire:

Makina e prodhuar ne Indi nga Rs nje Lakh nga kompania Tata motors eshte menduar te jete makina me e lire me nje cmim te pergjithshem prej $2.500

Qyteti me numrin e vrasjeve me te madh:

Detroit, Micigan ne SHBA eshte qyteti me numrin me te madh te vrasjeve. Perafersisht shifrat e vrasjeve jane 4,3 vrasje per 100,000 njerez ne vitin 2006.

celulari me i shtrenjte ne bote:

Svizeriani, peshku i arte eshte celulari me i shtrejnte ne bote. Eshte $1.3 miljone perberesit teknike, 1,800 diamonde, 18 karatesh me are te bardhe.

Vrasesi me i madh i gjitha koherave:

Behram, nje Indjan, lider i nje kulti eshte vrasesi me i madh ne seri qe historia e njerezimit ka njohur ndonjehere. Ai eshte denuar per vrasjen e 931 njerezve nga viti 1790 deri ne vitin 1830. Sipas deshmive ai i vriste viktimat duke perdorur rroba.

Femra me e pasur ne bote:

Femra me e pasur ne bote per momentin eshte Liliana Bettencourt nga Franca, zoteruesja e gjigandit te kozmetikes, L'Oreal. Pasuria e saje mendohet te jete rreth $20.7 miljarde.


Femija Me i Zgjuar ne Bote


Femija amerikam Michael Kimi nga Pensakola e Florides,eshte me inteligjenti ne rruzullin tokesor.Si 6 vjeçar mbaroi shkollimin e larte.Dhe si 10 vjeçar mbrojti tezen e doktoratures


Gjermani, nje robot qe ben seks me njerezit


Një shpikës gjerman ka shpikur robotin seksual më të sofistikuar në botë. Ky android seksual ka një zemër e cila rreh furishëm gjatë aktit seksual me njeriun. Këtyre robotëve u shpeshtohet frymëmarrja dhe u rritet temperatura trupore, ndersa këmbët u mbeten të ftohta, njëësoj sikur ke para një partner real. Roboti është vështirë të dallohet nga njeriu falë dizajnit dhe një materiali prej silikoni me të cilin është ndërtuar. Modeli bazë shitet 4 mijë dollarë, por çmimi mund të rritet nëse klienti ka kërkesa specifike, në lidhje me disa përmasa të robotit, i cili komandohet me telekomandë.

Gruaja jotifoze

Nje grua qe shoqeronte rregullisht burrin e saj neper ndeshjet e futbollit ngaqe nuk i pelqente futbolli, punonte me shtiza gjate ndeshjes. Brenda nje periudhe rekord ajo ka arritur te thurre nje shall te gjate 18 metra dhe ka premtuar se do te vazhdoje misionin e e saj derisa me kete shall te persjkoje gjithe stadiumin. E vecanta eshte se kur tifozet kishin ftohte gjate ndeshjet e perdornin kete shall per tu ngrohur